ÖSK förlänger med Pajtim Abazi

Igår blev det officiellt att Spartak Örebro går in i ÖSK-alliansen under namnet Örebro SK Futsal, efter ett beslut på föreningens årsmöte. I samband med detta så presenterade den nya sektionen i ÖSK en förlängning av Pajtim Abazi, som förra säsongen kom till dåvarande Spartak Örebro, från lokalkonkurrenten Örebro FC.

– Han har skrivit på för en säsong till, precis som vi hoppades när han kom i januari. Vi hoppas att Dana Kuhi, som kom samtidigt, också väljer att förlänga, säger klubbens ordförande Johan Ivhall till Nerikes Allehanda.

Sedan tidigare är målvakterna Henrik Nroberg, Simon Johansson och Björn Andersson samt utespelarna Charlie Marlowe, Dennis Hed Rudin, Jacob Nilsson, Erik Nilsson, Simon Karlsson och Simon Blomqvist klara för ÖSK inför nästa säsong.

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img