Foto: Täfteå IK

Sedan ett par veckor tillbaka är det klart att Fredrik Johansson ansluter till Täfteå IK Futsal. Det nya tillskottet värvades till Täfteå IK:s fotbollslag i somras och nu är han alltså klar för spel i SFL med föreningens futsallag.

På klubbens hemsida beskrivs Fredrik som en pålitlig målskytt:

– Malå-killen har öst in mål senaste åren och han har inte slutat bara för att han kom till Täfteå IK, som haft lite tufft med målskyttet både i fotbollslaget och futsallaget senaste åren. Det har blivit 9 mål på de 5 första matcherna i Täfteås tröja och med det är han redan i delad skytteligaledning med Philip Näslund. Det är till och med så mäktigt att Fredrik seglat upp till tredje plats i Div 3 norra norrlands skytteliga.

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.