Målfarlig spelare klar för Täfteå

Sedan ett par veckor tillbaka är det klart att Fredrik Johansson ansluter till Täfteå IK Futsal. Det nya tillskottet värvades till Täfteå IK:s fotbollslag i somras och nu är han alltså klar för spel i SFL med föreningens futsallag.

På klubbens hemsida beskrivs Fredrik som en pålitlig målskytt:

– Malå-killen har öst in mål senaste åren och han har inte slutat bara för att han kom till Täfteå IK, som haft lite tufft med målskyttet både i fotbollslaget och futsallaget senaste åren. Det har blivit 9 mål på de 5 första matcherna i Täfteås tröja och med det är han redan i delad skytteligaledning med Philip Näslund. Det är till och med så mäktigt att Fredrik seglat upp till tredje plats i Div 3 norra norrlands skytteliga.

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img