Lidköping United hyllar den avlidne materialaren

Lidköping United Futsal som huserar i futsalens divison 1 presenterade nyligen klubbens nya matchställ inför säsongen 18/19 samt lagets tre lagkaptener inför den kommande säsongen.

Huvudtränaren Jakob Matanovic har valt ut Gabrijel Matanovic som första kapten och Anton Larsson samt Benjamin Parlic som vicekaptener, skriver klubben på sin hemsida. 

I och med presentationen av det nya matchstället så meddelade klubben även att nytt för i år är att man kommer att ha en text på tröjan för hedra den tidigare materialaren och eldsjälen, Sabahudin ”Baki” Jusovic som tragiskt gick bort i somras.

– Svårt att hitta en större eldsjäl än ”Baki”. Han var alltid här, alltid med oss och stöttade. Han hade ett stort intresse och ett stort hjärta. Det är kul att kunna ha med honom på något sätt, en bra idé från föreningen, säger Gabrijel Matanovic till klubbens hemsida.

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img