Glädjebesked för Torslanda – Furublad förlänger

0

Nyligen stod det klart att huvudtränaren Fredrik Augustin fortsätter i sin roll ytterligare en säsong. I veckan blev det klart att spelaren Hampus Furublad gör likadant.
– En spelare alla tränare vill ha, kommenterar tränare Augustin till klubbens hemsida.

Hampus Furublad spelade enbart 15 matcher för Torslanda under fjolårssäsongen, men hann trots det bidra med hela tolv mål och elva assist. Det råder därmed ingen tvekan över att det är ett riktigt glädjebesked i Torslanda-lägret att han nu förlängt sitt kontrakt.

– Hampus är en spelare alla tränare vill ha sitt lag. Bra både offensivt och defensivt. En spelare som gör det oväntade och kan avgöra matcher. En bra lagkompis som ger energi till sina medspelare, ger alltid max på träning och match, säger Fredrik Augustin till klubbens hemsida.