ÖSK Futsal presenterar ledarstaben – nya namn tar plats

0
Foto: Martin Avedal – Örebro Tribune

Örebro SK Futsal är i full flärd med sitt arbete inför den kommande säsongen. Under torsdagen offentliggjorde klubben vilka som kommer leda SFL-laget när säsongen drar igång.

När Fredrik ”Honken” Holmquist lämnade uppdraget som huvudtränare i ÖSK Futsal i fjol tog Tekle Ghebrelul över. En tränare med stor erfarenhet och hög utbildning som ÖSK tidigare lyckats knyta till sig, men som arbetat med klubbens yngre förmågor.

Ghebrelul kommer också att fortsätta ha huvudansvaret i herrlaget under den kommande säsongen. Det skriver klubben på sin hemsida.

– Det känns riktigt bra att Tekle är vid rodret i klubben. Det ska bli spännande att se vad Tekle med sin stab kan göra tillsammans med spelarna kommande säsong i SFL, säger sportchefen Victor Huerta till hemsidan.

Bakom honom fanns tidigare nyss nämnde Huerta, men han har nu klivit över helt till rollen som sportchef. Ny assisterande tränare bakom Ghebrelul blir Izet Rastoder, som i fjol ledde klubbens P06-lag.

Ny lagledare blir Ibbe Ibrahim, och dessutom har Alija Ljelak (naprapat) och materialaren Michael Figaro förlängt sina kontrakt över ytterligare en säsong.