KLART: IFK Uddevalla Futsal värvar förre Boråsspelaren

0

IFK Uddevalla Futsal har gjort klart med en ny förstärkning. Den förre Borås AIK-spelaren Younes Raisi är klar för den kommande säsongen.

I fjol spelade Younes Raisi ingen futsal, men dessförinnan var han en tongivande spelare i Borås AIK under fyra säsonger. 24-åringen har även två landskamper på sitt konto.

Nu förstärker han regerande svenska mästaren.

– Younes Raisi är en otrolig spelare med sin fina teknik och spelförståelse och kommer att bidra till framgång i vårt lag. Younes är en vinge av högsta klass och kan göra sin gubbe tio av tio gånger och är vass framför mål. Hans avslut med både höger och vänster är en mardröm för vilken målvakt som helst. Vi är glada och stolta att kunna njuta av hans talang i Agnebergshallen, säger huvudtränaren Andrés Moncada till klubbens Facebook-sida.

Raisi svarade för totalt 29 mål under sina år i Borås AIK.