Officiellt: Albert Hiseni går till Örebro SK

Futsalmagasinet kunde nyligen avslöja att landslagsspelaren Albert Hiseni, som under en tid stått utan klubb, kritat på för Örebro SK. Nu är övergången helt bekräftad.
– Albert är en klasspelare, säger sportchefen Victor Huerta till klubbens hemsida.

Det har varit en följtetong – men nu är det alltså helt officiellt att Albert Hiseni, 26, kommer att spela i Örebro SK kommande säsong. Tidigare i veckan spelade han en avskedsmatch i IFK Uddevalla – men redan till helgen, när ÖSK ställs mot Blåvitt, är han spelklar för sin nya klubb.

– Albert är en klasspelare, vi får in en oerhört rutinerad och bra futsalspelare som är bolltrygg och med en otroligt hög lägstanivå i allt han gör. Vi har varit i kontakt med honom sedan juni i år men nu är det äntligen klart och vi ser alla fram emot att ha Albert hos oss, säger ÖSK:s sportchef Victor Huerta till klubbens hemsida.

Odds: IFK Gbg–ÖSK Futsal
1: 1.80 X: 4.85 2: 2.72
Spela på matchen här!
*Annons i samarbete med Coolbet*
Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img