Officiellt: Albert Hiseni går till Örebro SK

0
Foto: Krister Melin

Futsalmagasinet kunde nyligen avslöja att landslagsspelaren Albert Hiseni, som under en tid stått utan klubb, kritat på för Örebro SK. Nu är övergången helt bekräftad.
– Albert är en klasspelare, säger sportchefen Victor Huerta till klubbens hemsida.

Det har varit en följtetong – men nu är det alltså helt officiellt att Albert Hiseni, 26, kommer att spela i Örebro SK kommande säsong. Tidigare i veckan spelade han en avskedsmatch i IFK Uddevalla – men redan till helgen, när ÖSK ställs mot Blåvitt, är han spelklar för sin nya klubb.

– Albert är en klasspelare, vi får in en oerhört rutinerad och bra futsalspelare som är bolltrygg och med en otroligt hög lägstanivå i allt han gör. Vi har varit i kontakt med honom sedan juni i år men nu är det äntligen klart och vi ser alla fram emot att ha Albert hos oss, säger ÖSK:s sportchef Victor Huerta till klubbens hemsida.

Odds: IFK Gbg–ÖSK Futsal
1: 1.80 X: 4.85 2: 2.72
Spela på matchen här!
*Annons i samarbete med Coolbet*