Torslanda-profilen klar för lokalrivalen

0
Foto: Krister Melin

Han har tidigare varit van att spela derbymatcher mot dem, men nu ska Andreas Jernarp hjälpa IFK Göteborg mot nya framgångar.

Andreas Jernarp som har ett förflutet i Torslanda IK där han har gjort tre säsonger i SFL, är alltså det senaste nyförvärvet i IFK Göteborg.

Bortsett från ett fåtal matcher i SFL säsongen 2019/20 så har han mestadels fokuserat på sin fotbollskarriär de senaste åren med bland annat spel i Degerfors IF och Utsiktens BK, men nu blir det futsal på allvar igen för Jernarp.

Vi är oerhört glada att fått till oss Andreas, det är en viktig pusselbit i vårt lagbygge för att kunna utmana på högsta nivå som vi alltid vill och ska vara, säger sportchefen Martin Smedberg-Dalance till klubbens hemsida.

LÄS ÄVEN: Blåvitt-duon spelade med Skoftebyn