IFK Göteborg presenterar första nyförvärvet: ”Kommer passa perfekt”

Senaste gången vi kunde läsa om IFK Göteborg och dess lagbygge var i början av maj då klubbens målvakt Christopher solberg förlängde med blåvitt. Han blev den tredje spelaren efter Niklas Asp och Nimar Kadivar som valde en fortsättning.

Foto: IFK Göteborg Futsal

Nu fortsätter lagbygget och under tisdagen presenterade IFK Göteborg sitt första nyförvärv inför kommande säsong. Nyförvärvet är Ali Fayad från GAIS Futsal som åkte ur SFL efter att ha blivit utslagen av Hammarby IF i förkvalet till SFL-kvalet.

Totalt blev det tre mål i SFL Södra föregående säsong.

IFK Göteborgs tränare och tillika sportchef Mattias Rölling Hallongren kommenterar nyförvärvet.

– Ali kommer passa perfekt i vårt lag. Han är en kille som känner flera i laget sen innan. Otroligt träningsvillig, vill lära sig ännu mer futsal samt en duktig spelare. Det kommer bli kanon det här, säger han till klubbens hemsida.

Även nyförvärvet Fayad är nöjd och kommenterar övergången.

– Anledningen till att jag valde att skriva på för IFK är för att kunna utvecklas mer som futsalspelare och få chansen att spela i SFL igen.

LÄS ÄVEN: Landslagsspelaren stannar i IFK Uddevalla

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img