Ibrahim fortsätter i Nacka Juniors

Nacka Juniors FF har presenterat ännu en förlängning av en spelare, och den här gången Marwan Ibrahim. Han blir den fjärde spelaren som väljer en fortsättning i klubben, där Mosaddiq Zekria, Milos Ostojic och Yanku Marrah är klara sedan tidigare.

Ahmed Barzangi. Foto: Nacka Juniors

Ibrahim värvades till Nacka Juniors inför förra säsongen, och bidrog under debutsäsongen med ett mål i protokollet. Han bidrog även med god vilja samt visade upp fina egenskaper på planen, något som Nacka-ledningen hoppas kunna bygga vidare på till höstens spel i SFL.

Sportchefen Ahmed Barzangi är nöjd med förläningen och har följande att säga:

– Riktigt skönt att förlängningen äntligen är på plats. Marwan passar perfekt in i vårt lag med sin karaktär och ödmjuka personlighet. Förhoppningarna är att han spelar för föreningen under en lång tid framöver. Han visade förra året att han kommer att vara en viktig spelare för Nacka Juniors, säger han till klubbens hemsida.

LÄS ÄVEN: Här är spelschemat till Uddevallas Champions League-kval

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img