Lidköping värvar hemvändare: ”En spetspelare”

Inför säsongen 17/18 lämnade Alexsander ”Tasse” Tasevski divison 1-klubben FC Lidköping United Futsal för spel i högstaligan med Skövde United. Sejouren i Skövde United blev dock bara ettårig, för Uunder onsdagskvällen meddelade Lidköpingsklubben på sin hemsida att ”Tasse” återvänder till klubben som han spelade i för två säsonger sedan. Han blir klubbens första nyförvärv inför säsongen.

Alexsander ”Tasse” Tasevski.

Tasevski spelade 13 matcher för Skövde-klubben och noterades för tre mål i seriespelet. Lidköping United beskriver Tasevski som en mycket bollskicklig spelare med en god spelförståelse samt med en fantastisk teknik.

Klubbens ordförande Hajrudin ”Dino” Husic är mycket nöjd med värvningen.

– ”Tasse” är en spetspelare som vi är mycket glada över att fått tillbaka till föreningen. Han har egenskaper som spelare som kommer att passa sättet på vi ska spela futsal på i vinter, säger ”Dino” till klubbens hemsida.

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img