Blåvitt värvar från rivalen

I söndags spelades det en träningsmatch mellan IFK Göteborg och Torslanda IK, en match som Göteborg gick segrande ur med tennissiffrorna 6-1. I samband med denna match så presenterade Blåvitt två nyförvärv i Christoffer Larsson och Jesper Nilsson.

Nu är ytterligare två spelare klara för Blåvitt och denna gång har man hämtat in Anders Gonzales och Felix Fundell Ryberg från rivalen Torslanda IK.

Gonzales som är den mer kända spelaren av duon beskriver sig på klubbens hemsida som en stark spelare med god teknik. Han säger också att han ville ha ett miljöombyte. 

– Jag känner att jag gärna vill vara med och försöka tillföra så gott jag kan, säger han.

Den andre spelaren Fundell Ryberg sägs enligt hemsida ha blivit så pass imponerad av klubbens sätt att spela futsal att valet av klubb var enkelt. Han beskriver sig som en spelare med defensiva kvaliteér.

– Skulle säga att jag är en defensiv spelare, jobbig att möta. 

MISSA INTE: Andra avsnittet av Studio FM

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img