Lidköping sänder sina bortamatcher: ”Våra fans är värda detta”

0

Futsalen växer för fullt och det är fler och fler lag som satsar på många olika sätt för att växa. Ett lag som satsar för fullt är division 1-laget FC Lidköping United Futsal. För ett tag sedan gick klubben på ut på sin hemsida och berättade att klubbens samtliga bortamatcher säsongen 2018/2019 kommer att sändas live via kanalen Fancloud.

– Vi är mycket glada över att vi idag kan meddela att alla våra bortamatcher säsongen 18/19 kommer att sändas live via Fancloud. Alla matcher sänds med bra grafik och målservice. Streamen är alltid gratis, men den som vill kan köpa en virtuell matchbiljett och sponsra föreningen med en peng, skriver klubben på sin hemsida.

Klubbens ordförande Hajrudin ”Dino” Husic är mycket glad över beskedet.

– Jag är väldigt glad att vi har gjort det här möjligt, säger Dino till klubbens hemsida och fortsätter:

– Vi vill erbjuda de fans som inte har möjlighet att åka till bortamatcherna att se matcherna gratis via Fancloud. Det tycker jag att de är värda.

LÄS ÄVEN: Skärhamn sänder sina hemmamatcher