Bajenprofilen byter fotboll mot futsal: ”Jäkligt kul”

0

Hammarby har fått ett, inom Bajenkretsar, välkänt nyförvärv till den resterande delen av säsongen. Målvaktsveteranen Benny Lekström, 37, har nyligen avslutat sin fotbollskarriär i Hammarbys allsvenska lag. Nu fortsätter han karriären i klubbens futsallag.

LÄS OCKSÅ: ”Kennedy skulle få ett frikort”

– Futsal spelade jag mycket som liten, och med tanke på att jag inte fått spela så mycket under året så ska det bli jäkligt kul att börja lira igen. Att det är Bajen också känns bra, och det ska bli kul att förhoppningsvis kunna bidra till futsallaget. Det är helt förutsättningslöst och jag ska ställa upp så mycket jag kan. Det blir en liten omställning sett till teknik och så vidare, men det kommer att bli jäkligt kul, säger Lekström i en kommentar på föreningens hemsida.

Debuten kan komma redan 22 december. Då ställs laget mot Skoftebyn hemma i Eriksdalshallen. Den här helgen ställs laget mot Borås AIK och Torslanda IK, när SFL:s omgång nio och tio ska avgöras.