Officiellt: Anel Coralic tillbaka i ÖSK

Futsalmagasinet kunde i den förra veckan avslöja att Örebro SK Futsal gjort klart med Örebro FC:s Anel Coralic. Under fredagen blev det också helt officiellt – Coralic återvänder till ÖSK.

LÄS MER: Avslöjar: ÖSK värvar tillbaka Coralic

Anel Coralic lämnade ÖSK inför fjolårssäsongen för konkurrenten Örebro FC. Nu är han tillbaka i sin tidigare klubb – och klubbens sportchef Victor Huerta är mer än lycklig.

– Anel är hemma! Vi letade efter en pivot med Anels egenskaper och vi är glada över att det gick så snabbt och få allt klart. Vi är väldigt glada att ha honom här hos oss, han är en spelare som alltid presterar och man vet vad man får utav honom. Jag ser fram emot att se Anel lira i våra färger igen och vi är mycket spända över vad han kommer uträtta denna säsong, säger Huerta till klubbens hemsida.

Anel Coralic kommer kommande säsong att bära tröja nummer 34.

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img