Ektorpsduon klar för SFL-topplaget

Strängnäs Futsal Club som just nu ligger trea i Svenska Futsalligan, har under seriens gång presenterat flera nyförvärv. Bland annat Patrick Ayala och Ignatius Malki som tidigare har representerat Norrköpings FK.

Nu har man presenterat nya spelare från Norrköping men inte från NFK utan från seriekonkurrenten Ektorp FK som i fredags föll mot FC Europe Juniors, en förlust som innebar att Norrköping får kvala till SFL senare denna säsong.

LÄS ÄVEN: IFK Uddevalla värvar från division 1

Spelarna från Ektorp som är klara för Strängnäs är Paul Chamoun och Slaven Novoselac.

– Det läget vi skaffat oss ger oss goda möjligheter att nå ett slutspel och vi har från föreningens håll försökt att tänka ett snäpp längre. Vi vill ge laget bra förutsättningar genom att spetsa truppen för att inte bli så märkbart känsliga vid eventuell skada eller avstängning, säger sportchefen Edin Skorupan till klubbens hemsida.

Nästa match för Strängnäs FC är på tisdag då man tar emot Nacka Juniors FF hemma i Thomas Arena.

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img