Förre SFL-tränaren klar för division 1

0
Foto: Daniel Lubner

Division 1-säsongen hann knappt starta innan den fick ett tråkigt avslut, men trots att säsongen fortfarande är igång för SFL och RFL så har vissa division 1-klubbar redan börjat blicka mot kommande säsong.

En sån klubb är FC Lidköping United som under tisdagskvällen presenterade en ny tränare i Tekle Ghebrelul som kommer att träna Lidköping de kommande två säsongerna. Ghebrelul kommer närmast från AFC Eskilstuna som han ledde under denna säsong och innan dess tränade han ÖSK Futsal.

Ghebrelul berättar bland annat vad han vill uppnå med Lidköping.

– Jag tror de vore bra för klubben och gå upp. Jag såg dem spela de två senaste matcherna och det såg bra ut. Om klubben tar steget upp så uppnår vi på ett sätt både mina förväntningar och klubbens. Jag vill utveckla detta långsiktigt och utbilda spelare både i unga och äldre åldrar. Det finns mycket möjligheter i den här klubben och de ska vi ta till vara på, säger han till klubbens hemsida.