Christoffer Åhman under SFL-kvalet mot Jokkmokks SK. Foto: Stjernbilder

Under förra veckan förlängde Djurgårdens IF med sin lagkapten Andreas Johansson, vilket var klubbens första spelarförlängning. Nu fortsätter SFL-nykomlingen på det spåret och förlänger med trotjänaren Christoffer Åhman.

LÄS ÄVEN: VM-trean förlänger med Göteborgsklubben

Tränare David Bergqvist till klubbens hemsida:

– Åhman är en av DIF Futsals viktigaste spelare med massvis av rutin efter många år med oss. Han har varit en stor del i vår utveckling, då han hela tiden har idéer för utveckling av vår spelidé. Med blick för spelet och fantastisk spelförståelse kommer han vara en av SFL:s bästa spelare i år.

LÄS ÄVEN: Tobias ”BW” Granberg ropar på hjälp

KOMMENTERA GÄRNA

Please enter your comment!
Please enter your name here
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.