KLART: Superettanspelare till Örebro FC

Under onsdagen presenterade Örebro FC förre ÖSK-spelaren Anderson Ponciano som blev klubbens sjätte nyförvärv. Nu får den målfarlige brassen sällskap av Johannes Gustafsson som nu har kritat på för klubben.

Gustafsson som är en lokal bekanting spelade förra säsongen i superettanlaget IK Frej, som han också var lagkapten i. En flytt hem till Örebro för studier öppnade upp för spel i ÖFC.

LÄS ÄVEN: Nacka Juniors förlänger med duo

Gustafsson beskrivs på klubbens hemsida som en stor vinnarskalle som alltid ger allt för laget. Han berättar om sin målsättning för säsongem.

– Det är svårt att säga, men det klart jag skulle vilja gå ännu längre än i fjol. Det finns många duktiga spelare i laget med god rutin som gör det möjligt. Samtidigt finns det många bra lag i serien och många som satsar hårt så det kommer bli tufft.

LÄS ÄVEN: Angelo Vega lämnar IFK Uddevalla

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img