Lidköping United värvar: ”En fin komplettering till truppen”

0

Under fredagsmorgonen presenterade divison 1-laget Lidköping United Futsal sitt andra nyförvärv för säsongen. Det är Danijel Nikolla som är tillbaka i föreingen efter att ha spelat futsal i Tina Futsal Lidköping förgågende säsong. Tidigare har man värvat hem Alexsander Tasveski från Skövde United Futsal.

”Dani är en spetsspelare som kommer att tillföra mycket till vårt lag. Vi börjar att forma en väldigt bra trupp vilket kommer kräva att man håller en bra nivå på träningarna och det kommer i längden göra att laget blir bättre då vi får bra kvalité på träningarna”, skriver klubben på sin hemsida om sitt senaste nyförvärv.

Foto: Amir Avdic

LÄS OCKSÅ: Uddevalla starkast i kamratmötet

Ordförande Hajrudin ”Dino” Husic säger till klubbens hemsida att han är mycket glad över att man kunnat knyta till sig Danijel och att det eventuellt kan tillkomma ett nyförvärv till.

– En fin komplettering till truppen, känns skönt med fler spetsspelare till föreingen. Konkurrensen blir tuff denna säsongen.

Kan supportrarna förvänta sig något mer nyförvärv?

– Vi utesluter inget. Eventuellt kan ett namn tillkomma i truppen, säger ordförande Dino.