Satsande division 1-klubben värvar: ”Kan utvecklas till något riktigt bra”

Med bara sju dagar kvar till divison 1-laget Lidköping Uniteds seriepremiär hemma mot Afghanska FC har nu klubben gjort klart med sitt tredje nyförvärv inför säsongen. Det är 17-årige Alem Blagajcevic från divison 2-laget Deportivo Götene CF som har bestämt sig för spel hos de rosa kommande säsong.

LÄS OCKSÅ: Kuggen förlänger med Lidköping: ”Klasspelare”

”Alem är en spelare som vi upptäckte i vår träningsmatch mot Deportivo Götene, där han imponerade. En ung spelare med stor potential som besitter bra tekniska egenskaper”, skriver klubben på sin hemsida.

– En intressant spelare med mycket potential som kan utvecklas till något riktigt bra. Han har sett imponerade ut på träningarna med sitt ambitiösa jobb. Nu är man nyfiken på att se honom i action, kommenterar klubbens ordförande Dino Husic till klubbens hemsida.

Husic öppnar även för fler förstärkningar innan seriens start.

– Det är ju bara bara sju dagar kvar till seriepremiär, men man ska aldrig säga aldrig, om det kan tillkomma fler nyförvärv, avslutar ”Dino” att berätta med ett leende. 

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img