Tidigare Bajen-tränaren tar över AFC Eskilstuna

Förra säsongen inledde AFC Eskilstuna säsongen med Tekle Ghebrelul som huvudtränare, ett samarbete som inte föll väl ut och som slutade med att parterna gick skilda vägar.

Nu inför den kommande säsongen så har AFC gjort klart med en ny huvudtränare och valet föll för Alli Darwich som har varit målvaktstränare i landslaget samt varit huvudtränare i SFL-klubbar som Falcao FC, Hammarby IF och Strängnäs FC. Senaste adressen var dock division 1-klubben Rågsveds IF.

MISSA INTE: Han blir ny assisterande tränare i Hammarby

Alli Darwich. Foto: AFC Eskilstuna

Den nytillträdde tränaren ser fram emot uppdraget och hyllar sin nya klubb.

Jag ser verkligen fram emot denna nya utmaning med AFC. Klubbens ledning har varit raka och tydliga, och inte minst ser vi var föreningen står idag. Klubben har en tydlig framtidsplan och vision som man har delat upp i olika delmål. Dessa mål passar min filosofi och idé för futsalen. Jag vill ta nästa steg med AFC och jag är verkligen imponerad av klubbens resa hittills. Stor respekt till ledare och spelare i AFC för vad dom åstadkommit, säger han till klubbens hemsida.

LÄS ÄVEN: Skyttekungen lämnar ÖSK Futsal

LÄS ÄVEN: 13 spelare fortsätter i Hammarby IF

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img