Perttu: ”Vi har inga hemligheter”

For English version, scroll down:

I väntan på ny futsalsäsong spelas det finska slutspelet för fullt. Ett lag som gått bra och är klara för semifinal är Sievi FS, som också vann ligan. Frågan är om vi får se dem i en final också?

Futsalmagasinet hörde av sig till Kai Perttu, ordförande i klubben, för att ta reda på lite mer om klubben och finsk futsal.

Kan du berätta lite om Sievi?

– Vår förening heter Jokilaaksojen Futsalin tuki ry och futsallaget heter Sievi FS. Vår hemstad är Ylivieska (befolkning på 15 200 personer), men vår hemmaplan är Monitoimihalli Sievi, som ligger i Sievi. Det är anledningen till att vi heter det vi heter. Sievi är en liten kommun/samhälle på cirka 5000 invånare i norra delen av Finland. Avståndet mellan Ylivieska och Sievi är ungefär 20 kilometer. Sievi är väldigt industraliserat och många fabriker finns här, du kan till exempel hitta företagen Scanfil, Teho Filter och Sievin Jalkine här.

Är er klubb endast fokuserad på futsal eller har ni fotboll också?

– Vi separerade futsal och fotboll sommaren 2016 och numera är vår klubb en renodlad futsalklubb. Före det var vi en del av fotbollsklubben FC YPA.

Får era spelare lön?

– Säsongen 2016-17 har vi en professionell futsalspelare. Förra säsongen hade vi två.

Utövar era spelare endast futsal, eller kombinerar de futsal och fotboll? 

– En del av spelarna kombinerar båda sporterna. Vår högst spelande fotbollsspelare är Kakkonen, som spelar i tredjeligan i Finland.

Ni har bara förlorat en match denna säsongen, vad är hemligheten?

– Vi har inga hemligheter. 😉 Vi är tvååriga regerande mästare i Finska Futsalligan och det finns flera anledningar till varför. Kanske håller våra spelare högre kvalité än de andra lagen. Våra spelares kunskaper är höga och laget är vältränat.

– Team Sievi FS är också mentalt starka då vi är lite som en familj. Vårt smeknamn är ”Briodot” (bröder) och vi har spelat tillsammans länge. Efter två guldmedaljer vet spelarna hur vi skall vinna. De vill verkligen vinna.

Ni vann serien, tio poäng före Lejonet. Kommer ni vinna slutspelet också?

– Såklart. Vi går för guld, det är vårt mål. Denna säsongen har vi 4-5 lag som har potentialen att vinna slutspelet. Det kommer inte bli lätt att vinna, då alla lag vill vinna över oss.

Hur fungerar det finska slutspelet?

– I första rundan (kvartsfinal) väljer vinnaren av ligan ett lag som hamnade på plats 5-8. Sedan väljer tvåan någon av de kvarvarande och så vidare. Vi valde FC Kemi och vann vår tredje match över dem och har därför kvalificerat oss till andra rundan (semifinal). Där kommer vi möta det lägst rankade laget. Detta gör att vi endast är tre segrar från en final. Våra hemmamatcher spelas i Kalajokilaakso Areena (hockeyarenan i Ylivieska).

När och var kommer finalerna hållas?

– Finalerna kommer börja 26:e April och det är bäst av fem även i finalen (först till fem segrar vinner). Då jag inte vet vilka som kommer komma till finalen vet jag inte heller var den kommer spelas. Självklart hoppas jag på att finalerna kommer börja i Kalajokilaakso Areena!

Hur mycket vet du om Svenska Ligan, SFL?

– Det är lite genat att säga, men inte så mycket. Jag tror er nivå är lite lägre än vår. I alla fall, skillnaderna mellan våra ligor tror jag är liten.

Vad skiljer sig mellan Sverige och Finland enligt dig?

– Nordisk elitfutsal är väldigt ung, men jag tror futsalen är en växande sport i framtiden. Futsal är väldigt intensivt och underhållande. Kanske är futsal större i Finland än Sverige då vårt landslag i fotboll är långt efter ert landslag. Det är nog en skillnad.

– I Finland behöver vi mer utbildning för tränare, utveckling av spelare och föreningsutveckling. Jag tror Sverige har bättre förutsättningar, som till exempel antal hallar.

Är det något vi kan lära i Sverige från Finland?

– Tack! Din fråga är väldigt smickrande. Sanningen är den att jag tror vi har mer att lära av er när det kommer till kulturen i lagsport. Vi har lärt oss massor från Sverige. För min egen klubb ser jag att vi behöver massor av passion, innovationer, olika typer av sakkunnande och en stark gemenskap för att göra massa saker. Dessa är, enligt mig, en bas för framgång.

Något annat jag missat, eller som du vill tillägga?

– Jag önskar dig underbara stunder av futsal och hjärtligt välkommen till Ylvieska och Sievi. Jag kan lova dig fantastisk underhållning från Sievi FS.

Vi önskar Sievi FS all lycka till i semifinalen!


ENGLISH VERSION:

While we are waiting for a new Futsal season in Sweden, are our eastern neighbours Finland playing an interesting playoff. One team that have a lot of success is Sievi FS, who won their quarter final serie against FC Kemi. They will now face the lowest ranked team in the semi final, a best of five serie.

Futsalmagasinet contacted Kai Perttu, President of Sievi FS, in order to learn more about the interesting club and Finnish Futsal.

Could you tell us a bit about Sievi?

– Our club organization is called Jokilaaksojen Futsalin tuki ry and the futsal team is called Sievi FS. The hometown of our club is Ylivieska (population 15 200), but our home arena is Monitoimihalli Sievi, which is located in Sievi. That is the reason of the our name.

– Sievi is a quite small municipality (population 5000) in the northern part of Finland. The distance between Ylivieska and Sievi is about 20 km. Sievi is highly industrialized and many factories is located here – for example the companies Scanfil, Teho Filter and Sievin Jalkine.

Are your club only focused on futsal or football also?

– We separated futsal and football in summer of 2016 and nowadays our club is a pure futsal club. Before that we were a part of the football club FC YPA.

The players, do they have a salary from you?

– In the season 2016-17, we have only one professional futsal player. A year ago we had two professionals.

Are your players only focused on futsal? Do they combine both sports?

– A couple of our players play both sports – football and futsal. Our highest playing player is Kakkonen, who plays in the third level in Finnish football.

You have only lost one game this season, what is the secret?

– We have no secrets. 😉 We are double champions in the Finnish Futsal League and there are a couple of reasons for it. Maybe we have more quality players than other teams. The level of our players skills is high and the team is trained well.

– Team Sievi FS is mentally strong because we are like a family, our nick name is Broidit (brothers), and we have played together for a long time. After two gold medals, our players know how to win. They really want to win.

You won with ten points ahead of Lejonet, will you win the playoff also?

– Of course. We are going for gold. It is our goal. This season we have 4-5 teams in Finnish league which have the potential to win the championship. So it will be very hard to win, because every team wants to win over us.

How does the Finnish playoff works?

– In the first round (quarter finals) the winner of the league select one team which is ranked 5-8. Then the second ranked team selects and so on. We selected FC Kemi and yesterday we won our third game and thereby qualified for the second round (semi finals).

– In the second round we will play against the team which have the lowest ranking. So now we are only three victories to final. Our home games will played in Kalajokilaakso Areena (Ice hockey hall in Ylivieska).

When will the finals be hold and where?

– Finals will start 26.4.2017 and it takes three victories to win the championship. Because I don not know which teams that will be in the final, I can not tell you where it will be played. Of course I hope that the final series will start in Kalajokilaakso Areena!

How much do you know about the Swedish League, SFL?

– It is a shame to tell, but not very much. I think your level is little bit lower than ours. Anyways, the differences between our leagues is very small.

What differs between Sweden and Finland in your opinion?

– The Nordic elite futsal is quite young and I believe futsal is a rising sport in future. Futsal is very intensive and a very entertaining sport. Maybe futsal is a bigger sport in Finland than Sweden, because our national football teams level is very far away from your national team. I think that is one difference.

– In Finland we need more education for coaching, the developing of players and team management. I think that Sweden have better prerequisites, for example the numbers of arenas.

Something we could learn in Sweden from Finland?

– Thank you! Your question is very flattering. Truly I think we have much more to learn from you when we are talking about culture of team sports. We have learned a lot from Sweden. For my own club, I can see that we need a lot of passion, innovations, different sorts of know-hows and a strong community in order to do a lot of different things. These are, according to me, the basic elements of success.

Anything else I missed, or something you want to add? 🙂

– I wish you excellent moments with futsal and you are very welcome to visiting Ylivieska and Sievi. I can promise you wonderful entertainment by Sievi FS.

We wish the best of luck to Sievi FS!

LÄS ÄVEN: Kungens sista match

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img