Guldtränaren stannar i IFK Uddevalla – får ny roll

Futsalmagasinet kunde i slutet av april rapportera att Lalo Rojas tar över huvudansvaret i IFK Uddevalla efter Mikael Alfredsson och Jonas Karlsson som föregående säsong ledde laget till klubbens andra SM-guld. Duon Alfredsson och Karlsson tog under förra säsongen över ansvaret efter att Angelo Vega fick lämna tränarposten.

Nu står det klart att Mikael Alfredsson blir kvar i mästarklubben, men i en annan position. Rollen det handlar om är att han ska ingå i sportgruppen där scouting av intressanta spelare står på agendan.

– Det här passar mig perfekt, säger Alfredsson i en kort kommentar till klubbens Faceboo-sida.

Även Harry Gerd som är sportansvarig i klubben är nöjd med presentationen.

– Vi är väldigt nöjda att Micke tar sig an det här uppdraget. Hans stora nätverk inom futsal samt bra koll på spelare som kan ta steget från fotboll till futsal kommer att betyda mycket för föreningens fortsatta futsalutveckling, säger han.

LÄS ÄVEN: Svenska Futsalligan förändras – igen

Alla övergångar 2022spot_img

Senaste nyheterna

Relaterade artiklar:

spot_img