Officiellt: Skoftebyn värvar från Göteborg

1
Haidar Bejan och Haval Mahdi. Foto: Tobias BW Granberg

Skoftebyn Futsal tog sig i vintras till klubbens första slutspel efter en fjärdeplats i SFL Södra. I kvartsfinalen mot Örebro FC tog det dock stopp, och man började omgående arbetet inför den kommande säsongen.

Bland annat säkrade man tidigt upp Angelo Vega och Agon Beqiri. Därefter värvades Jihad Nashabat och Patrik Burda in och klubben visar att man menar allvar inför hösten.

LÄS VIDARE: Malmöspelaren valde bort Blåvitt för Skoftebyn

Nu är nästa nyförvärv klart. Haidar Bejan gick i fjol till Gais Futsal från IFK Göteborg, men nu står det klart att han spelar i Trollhättan nästa säsong. Det meddelar Skoftebyn via klubbens Facebooksida.

1 KOMMENTAR

Det går inte att kommentera på denna artikel.