Strängnäs spelare jagas – utan klubbens vetskap: ”Jävligt oprofessionellt”

0
(Arkivbild). Foto: David Gerd

Nyligen stod det klart att Alli Darwich tar över som huvudtränare i Strängnäs FC. Därmed är nu även arbetet i full gång med att sätta en spelartrupp. Ett arbete som störs av fulspel av andra klubbar, menar SFC:s sportchef Edin Skorupan.

Skorupans uppdrag som sportchef är många i dessa silly season-tider, och det gäller att både titta på nyförvärv utifrån och förlänga kontrakten med sina egna spelare ifrån fjolårssäsongen.

LÄS OCKSÅ: Strängnäs nya tränare: ”Fanns inga direkta ambitioner i Bajen”

Det kan dock bli en dragkamp om vissa av spelarna i Strängnäs. Enligt Skorupan finns det konkurrerande lag som är sugna på att knyta till sig spelare från laget, men dock utan att gå via klubben. Något som sportchefen blir besviken över.

– Lag är på våra spelare, det kan jag tycka är jävligt oprofessionellt att man inte hör av sig till oss som klubb först, säger han.

LÄS ÄVEN: Höll Strängnäs kvar – nu klar för SFL-konkurrenten

Har det varit problem med det?

– Vi har ju en förening här som är på allt och alla utan att höra av sig och sedan går våra spelare dit. Sedan menar de att det är spelarna själva som har valt att ta det steget, säger han och avslutar:

– Men vi är inte bittra för det. Vi fortsätter på vår inslagna väg.

LÄS OCKSÅ: Succétränaren lämnar Nacka Juniors